flaga BUŁGARIA herb

 

Informacje ogólne

Język urzędowy bułgarski
Język używany bułgarski, turecki
Stolica Sofia
Liczba ludności (2008) 7 262 675
Bułgarzy: 83,9%
Turcy: 9,4%
Jednostka monetarna 1 lewa = 100 stotinek (BGN)
Religia dominująca prawosławie
Strefa czasowa UTC +2 - zima
UTC +3 - lato
Kod ISO 3166 BG
Domena internetowa .bg
Kod samochodowy BG
Kod Telofoniczny +359

Ustrój polityczny

Zgodnie z konstytucją z 12 lipca 1991 Bułgaria jest republiką, w której głową państwa jest prezydent wybierany, na jednej karcie razem z wiceprezydentem, w bezpośrednich wyborach, na 5-letnią kadencję. Szefem rządu jest premier, który mianowany jest przez prezydenta.Organem władzy ustawodawczej jest jednoizbowe, 240-osobowe Zgromadzenie Narodowe wybierane na 4-letnią kadencję.

Geografia

Bułgaria leży w południowej Europie nad Morzem Czarnym, w południowo-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Od północy graniczy zRumunią, od zachodu z Serbiai Macedonią od południa z Grecjąi Turcją. Stolicą Bułgarii jest(1,1 mln mieszkańców), inne większe miasta to Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora,Plewen i Wraca.

Klimat

Klimat Bułgarii jest umiarkowany ciepły, kontynetnalny, suchy, nad morzem, podzwrotnikowym wilgotniejszy. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi od -6°C (w terenach górskich), -3°C (w centralnej części kraju) do 2°C (na południu kraju), w lipcu odpowiednio od 20°C, 23°C do 32°C. Średnia suma roczna opadów od 450 mm na północy, do 1200 mm w terenach górskich. Średnia temperatura powietrza i średnia suma opadów w stolicy kraju Sofii wynoszą: w styczniu -2°C i 42 mm, w lipcu 28°C i 60 mm.